Na pana grafika Martina Ruska se Fakulta stavební Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava obrátila s žádostí o grafický návrh Almanachu k 20. výročí vzniku naší fakulty a o typografické zpracování našeho fakultního časopisu s hledáním jeho nové vizuální identity. V obou případech vzešly k naší velké spokojenosti dva velmi povedené grafické návrhy. Mne osobně zaujal kreativní a velmi originální přístup pana Ruska k vytváření obou grafických návrhů, přičemž nebylo možné přehlédnout jeho výrazné grafické cítění a smysl pro detail.

prof. Ing. Martin Krejsa, Ph.D.
vedoucí Katedry stavební mechaniky FAST VŠB-TUO a šéfredaktor časopisu Transactions of the VSB – Technical University of Ostrava, Civil Engineering Series
www.vsb.cz

Pan Rusek pro náš plavecký klub vytvořil nové logo, webové stránky a firemní identitu. Od prvního kontaktu bylo jasné, že se jedná o profesionála. Pronikl do našeho prostředí, pochopil podstatu, souvislosti a následně vytvořil neskutečně skvěle fungující kombinaci, která nám poskytuje takřka neomezenou míru variability. Všechny další zakázky od té doby realizujeme výhradně u něj.

Jan Pala – předseda klubu
www.kpsostrava.cz

Martina jsem potkal na setkání "Business for Breakfast" a velice mne zaujal jeho kreativní a inspirující přístup v oblasti grafického designu. Při nejbližší příležitosti jsme jej využili k designu nové kavárny "O café" v Opavě a výsledek předčil naše očekávání. Jsme velkými fanoušky jeho umění a rádi jej doporučíme, budete nadšeni.

Ivo Gondek – zakladatel Ollies
www.ollies.cz

Martin je pan Grafik. Najměte si ho, pokud chcete vymyslet grafickou identitu vašeho podnikání od A do Z, Martin vám nejen navrhne špičkový design, ale také dodá celý příběh za tím. Martin je ideamaker s hlubokým grafickým cítěním a takového pro svůj nový projekt prostě chcete!

Jiří Kratochvíl
www.digitaal.cz

Martina mohu jenom doporučit, jeho práce se mi velice líbí, je naprosto originální, nadčasová a vybočuje z šedi českého designu.

Jakub Tomoszek
www.avogado.cz

S panem Ruskem jsme spolupracovali na více zakázkách a vždy jsme byli velice spokojeni. Vypracoval pro nás originální grafiku pro firemní automobily, poutače, novoroční PF a další. Jeho práce je originální a dotažena do detailů. Kresby realizované v grafice jsou jeho vlastní tvorba. Jako grafik je kreativní, pečlivý, flexibilní, má estetické cítění spolu s technickými dovednostmi a pečlivostí.

Vždy se dokáže přizpůsobit našim požadavkům.

Ondřej Chytil – jednatel společnosti Moravia Trend s.r.o.

S Martinem jsme se potkali před několika lety u jednoho produktové focení. Posléze následovaly další spolupráce a u každé z nich jsem měl možnost Martina více poznat. Profesionální, kreativní a rozvážný přístup v jeho práci a zejména pak velmi příjemná komunikační forma mě mile překvapila. Na prvním místě vždy řeší smysluplnost a funkčnost díla a až pak design. Jeho široký záběr znalostí v oborech obecné grafiky, typografie, polygrafie, kresby a ilustrace jsou úctyhodné. Osobně si spolupráce s Martinem velmi vážím a značku „MARTIN F. RUSEK“ mohu jen doporučit!

Daniel Modl – fotograf
www.ipow.cz

Martin je neobyčejný grafik s cítěním pro detaily. Grafika u něj není jen něco nakreslit, nebo nadesignovat, ale také o praktickém využití, vhodných materiálech a vizuálních efektech. Nedostali jsme pouhé PDF, dostali jsme umělecké dílo. Rozhodně doporučuji!

Martin Lonský – CEO and Software architect
www.aputime.cz

S Martinem spolupracuji už léta a se spolupráci jsem vždycky spokojen. Na naší spolupráci oceňuji jak jeho schopnost rychle pochopit zadané téma a mou představu výsledku, tak zároveň i to, že k tomu přináší nové kreativní pohledy na věc a vnáší něco svého. Tato spolupráce našemu pivovaru velmi pomáhá, protože si zakládáme na tom, aby pivo bylo nejen kvalitní, ale i ve skvělém obalu.

A to se daří. Máme zpětné vazby od kupujících piva i od sběratelů etiket z celého světa, že se jim etikety líbí.

Cením si toho, že Martin reaguje velice pružně. Spolupráce je dobrá, rychlá a kreativní a vždycky se na další spolupráci s Martinem těším.

David Hanzelka – Řemeslný pivovar Dejf
pivovardejf.cz

Spolupráce s Martinem byla od začátku bezproblémová. Protože je odborníkem na tvorbu logotypů, tak pro práci na zhotovení nového logotypu a vizuálu školy ve Studénce od nás dostal volnou ruku. Martin vytvořil svůj návrh, který jsme jen lehce korigovali, a výsledný produkt je všeobecně znám. K tomu Martin vytvořil propagační materiály a hlavně vytvořil slogan, který je jedinečný, zajímavý, silný, a je to jeho zásluha.

Mgr. Milan Stiller – ředitel základní školy Františka kardinála Tomáška Studénka
www.zsstudenka.cz

Martina mohu s klidným srdcem doporučit na jakoukoliv kreativní grafickou práci. Líbí se mi, že jeho nápady nejsou nahodilé, ale vycházejí z porozumění zákazníka, odborných znalostí a jeho dlouholeté praxe. Polygrafii dokonale rozumí, a tak navrhne nejen líbivou, ale také realizovatelnou grafiku.

Jan Kleinwächter
www.tiskarnaklein.cz

Martina znám již hodně let, kdy jsem ho oslovil, zda by nám neudělal plakátek pro veteránskou soutěž automobilů a motocyklů. Velmi ochotně a s nadšením se toho ujal. Z jeho plakátu se vyklubalo malé umělecké dílo s ruční perokresbou staré pragovky, která byla technicky naprosto dokonalá ve všech detailech. To vše doplnil ještě návrhem placky a samolepek pro účastníky rovněž s ruční kresbou, tentokrát motocyklu Triumph. To, že je skvělý grafik a malíř, dokázal i na zdánlivě snadném úkolu návrhu startovních čísel, ze kterých se stal žádaný suvenýr. A tak se to opakuje již mnoho let. Nové kresby, nové nápady, nové inspirace jsou jeho krédem. Zkrátka nikdy se neopakuje a je vždycky originální. Nerozlišuje malé a velké zakázky, jde do toho naplno. Stále na sobě pracuje, studuje, navštěvuje kurzy a hlavně přemýšlí.

Antonín Šeuer – člen organizačního týmu POLI veterán jízdy

S panem Martinem Fabiánem Ruskem spolupracuje Městský úřad Studénka již mnoho let. Vytvořil pro prezentaci a propagaci města několik nástěnných kalendářů na dané téma jak na základě podkladů dodaných zadavatelem, tak z vlastních zdrojů. Vzájemná spolupráce probíhala na bázi diskuze, respektování přání zadavatele a zároveň byla korigována odbornou a dlouholetou zkušeností pana M. F. Ruska v tomto oboru. Výsledkem bylo vždy dílo, které zaujalo odbornou i laickou veřejnost a bylo velmi žádané.

Samozřejmostí je u pana M. F. Ruska zpracování kalkulace díla, úprava dle požadavků zadavatele, hledání vzájemného kompromisu a v konečném důsledku i výsledná cena produktu akceptovatelná oběma stranami. Pružně reaguje na změny ze strany zadavatele a v krátkém termínu je aktualizuje.

Těšíme se na další spolupráci.

PhDr. Olga Svobodová – vedoucí odboru školství, kultury a sociálních věcí
www.mesto-studenka.cz

Tohoto grafika, kreativce a malíře mohu jen a jen doporučit. Jeho návrhy mají tzv. hlavu a patu. Uvažuje v širokých souvislostech s využitím všech jeho návrhů nejen teď a tady, ale i do budoucna. Mohu tuto osobnost doporučit i jako člověka. Člověka, se kterým budete rádi trávit tvůrčí čas nad vašimi zakázkami. Jeho práce je svěží a nadčasová. Jeho nápady jsou nevyčerpatelné.

Gabriela Daniszová
www.daniszova.cz

Pracovali jsme s Martinem na několika společných projektech, např. na www.top-level.cz. Velmi mne na něm zaujalo, jak nad celou zakázkou přemýšlel a vlastně celkově tvořil. Grafika dotažená do posledního detailu! Velmi profesionální práce!

Petr Juříček – Reklamní agentura FI-BA

Chcete zažít opravdu něco úžasného? Pak se sejděte s Martinem. Už jen když o své práci nebo lépe o zálibě hovoří, tak z něj čiší naprostá profesionalita a nadšení, což právě Martina dělá tak zajímavým a jedinečným. Martin má úžasnou představivost a pohled na věci jako málokdo. Umí vytvořit dílo, které Vás chytne za srdce, a přesně vystihne to, co jste očekávali. Martina mohu vřele doporučit, ať už jako profesionála nebo jako člověka a přítele.

Daniel Mozga
www.daniel-mozga.cz